Poulan Pro PR500N21SH Mower, 140 cc, 21 in W Cutting, Recoil Start
Out of stock
SKU
Equipped with a dependable Briggs & Stratton© 140 cc 500E Series engine and 21 in steel cutting deck, the Poulan Pro PR500N21SH push mower features reliable pull starting and plenty of power to get the job done fast. With a durable 21 in steel cutting deck, it's capable of side discharging and mulching - with no tools required to change modes. It has five quick-adjust cutting height positions and with easy-rolling, over-sized 11 in rear wheels, this lightweight mower is super-easy to maneuver.
140 cc Briggs & Stratton engine. Mulch and side discharge deck. 5 position height adjusters. Recoil start. 11" rear tires. 21" cutting deck.